Master Builders Apprenticeship Awards Series
 
The Master Builders Association of Victoria's Apprentice of the Year Awards applauds the outstanding achievements of Victorian apprentices in the building and construction industry.

2011 Master Builders Apprentice of the Year Winners


State Apprentice of the Year – Devin Grant
Employer Nominated Apprentice of the Year – Devin Grant
Metropolitan Apprentice of the Year – Bradley Chesterfield
Regional Apprentice of the Year – Joshua Small
President’s Award – Matt Wright
Female Apprentice of the Year – Kate Cohen
Florence M Taylor Award – Simon Nygaard
Brian Fitzmaurice Memorial Award (employer award) – Heath Donnellan

Click to view 2012 winners 
Devin Grant
 
More Winners!
 

Category Winners


Apprentice of the Year – Bricklaying/Blocklaying – Bradley Fellowes
Apprentice of the Year – Carpentry (Framework, Formwork, Finishing) – Bradley Chesterfield
Apprentice of the Year – Off-site Construction (Joinery) – Lukas Page
Apprentice of the Year – Painting & Decorating – Jesse Mckibbon
Apprentice of the Year – Roof Tiling & Slating – Grant Johnstone
Apprentice of the Year – Solid Plastering – Simon Nygaard
Apprentice of the Year – Wall & Ceiling Lining – Steven Knapman
Apprentice of the Year – Stonemasonry – Warrick Young
Apprentice of the Year – Wall & Floor Tiling – Michael Millar
Student of the Year – Diploma of Building – Dante Sarpa

Regional Winners


Gippsland

Apprentice of the Year – Aaron Briggs
Employer Nominated – Nicholas Ruff
Chariman's Award – Scott Adams

North West 
Apprentice of the Year  Section – Sam Hancock
Employer Nominated – Scott Golding
Chairman's Award - Hayden McQualter

Bendigo
Apprentice of the Year – Kevin Ward
Employer Nominated – Denny Whittle-Hancock
Chairman's Award – James Morley

Ballarat
Apprentice of the Year – Joshua Small
Employer Nominated – Stephen Dolling
Chairman’s Award – Matthew Torpey
Diploma – Dante Sarpa

North East
Apprentice of the Year – Jeremy Cook
Employer Nominated – Devin Grant
Chairman's Award – Matt Wright

Geelong
Apprentice of the Year – Robert Wood
Diploma Student – Fillipe Vitonino
Chairman’s Award – Daniel Oosterlaan

South West
Apprentice of the Year – Kerin Smith
Employer Nominated – Joel Colliver
Sponsor1
Sponsor2
MBAV © Copyright 2005-2014. All rights reserved.
Privacy Policy

Powered by Vitallinks ®
Master Builders Association of Victoria
332 Albert Street East Melbourne VIC 3002
GPO Box 544 Melbourne VIC 3001
Phone: (03) 9411 4555 | Fax: (03) 9411 4591